indice logo
Login

PENOVANI ARTSEM SRL

Activ IDNO: 1016600026655
MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Mircea cel Bătrân bd., 20/6, ap.(of.) 72 Înființat: 30.08.2016

PENOVANI ARTSEM SRL – profil companie

PENOVANI ARTSEM SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 30.08.2016, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1016600026655 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de MARTÎNIUC SEMION. Capitalul social este deținut de REȘETNICOV ARTIOM (50,00%), MARTÎNIUC SEMION (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea pîinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), PENOVANI ARTSEM SRL a raportat o cifră de afaceri de 5.133.847 lei și un profit net de 208.110 lei, având 11 angajați.

Date Generale

IDNO: 1016600026655
Cod CUIIO 41134630
Activitate (CAEN) G4724
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2016-08-30
Adresă: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Mircea cel Bătrân bd., 20/6, ap.(of.) 72
Cod ATU: 140

Contacte

+373 69 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Activități

Activități Licențiate (0)

Niciuna listată

Activități Nelicențiate (18)

Locație pe Hartă

Hartă bazată pe adresa: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Mircea cel Bătrân bd., 20/6, ap.(of.) 72

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4724 — Comerţ cu amănuntul al pîinii, produselor de patiserie şi produselor zaharoase, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 INTERFOBOS GRUP SRL 113 809 869 MDL
  2. #2 NEOSISTEM GRUP SRL 7 900 810 MDL
  3. #3 ALEX-PANPRIM SRL 7 769 235 MDL
  4. #4 DULCERO SRL 6 814 960 MDL
  5. #5 DD CAFE GROUP SRL 6 727 915 MDL
  6. #6 BELPRIME SRL 6 318 991 MDL
  7. #7 CG CAPITAL TRADING SRL 6 212 278 MDL
  8. #8 ROVALEX-COM SRL 6 015 879 MDL
  9. #9 BARBACARU DIONIS Î. I. 5 569 477 MDL
  10. #10 PENOVANI ARTSEM SRL 5 133 847 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

5.1 M MDL

38.5% vs 2024

Profit net 2025

208 K MDL

335.6% vs 2024

Total Active

372 K MDL

11 salariați

Capital Propriu

-442 K MDL

Scor Bonitate

0/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 224 K 439 K 349 K 260 K 177 K 102 K 51 K
Active circulante 576 K 620 K 697 K 372 K 439 K 495 K 321 K
Total Activ 800 K 1.1 M 1.0 M 632 K 615 K 597 K 372 K

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu -186 K 87 K -173 K -605 K -562 K -650 K -442 K
Datorii termen lung — — 144 K 40 K 200 K 75 K —
Datorii curente 986 K 972 K 1.1 M 1.2 M 978 K 1.2 M 814 K
Total Datorii 986 K 972 K 1.2 M 1.2 M 1.2 M 1.2 M 814 K

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 1.7 M 1.7 M 3.0 M 3.3 M 3.5 M 3.7 M 5.1 M
Costul vânzărilor 549 K 684 K 1.5 M 1.8 M 1.3 M 1.6 M 2.5 M
Profit brut 1.1 M 1.0 M 1.5 M 1.5 M 2.2 M 2.1 M 2.6 M
Rezultat operațional 7 K 1 K -230 K -412 K 92 K -53 K 214 K
Profit net 7 K 1 K -260 K -432 K 43 K -88 K 208 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 0.58 0.64 0.65 0.31 0.45 0.42 0.39
Lichiditate rapidă > 1.0 0.24 0.21 0.08 0.06 0.07 0.09 0.15
Lichiditate imediată > 0.3 0.01 0.00 0.00 0.01 0.01 0.01 0.01
Rata datoriilor % < 50% 123.2% 91.8% 116.5% 195.8% 191.3% 208.9% 219.0%
Autonomie financiară > 0.5 -0.23 0.08 -0.17 -0.96 -0.91 -1.09 -1.19

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 66.9% 59.8% 49.6% 44.7% 62.8% 55.8% 50.4%
Marjă netă % 0.4% 0.1% -8.7% -13.2% 1.2% -2.4% 4.1%
ROA % 0.8% 0.1% -24.8% -68.4% 7.0% -14.8% 56.0%
ROE % — 1.7% — — — — —

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 1.64 1.64 2.48 6.13 3.53 4.19 12.69
Durata stocajului (zile) < 60 223 223 147 60 103 87 29
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 7.09 8.36 33.76 47.98 59.11 41.42 45.60
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 0 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
4/25
Lichiditate
0.39
0/25
Solvabilitate
-119.0%
4/25
Profitabilitate
4.1%
0/25
Rentabilitate
—
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "PENOVANI ARTSEM" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 38.5% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 4.1% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 0.39 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.

Scorul de bonitate B (0 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 219%) prin consolidarea capitalului propriu.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).