Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciROVALEX-COM SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 08.02.2002, cu sediul în Chișinău (MD-2046, CHIŞINĂU, VADUL LUI VODĂ, str. ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÎNT, 17, ap.(of.) 1). Compania este identificată prin codul IDNO 1002600051779 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de DADU MAXIM. Capitalul social este deținut de DADU MAXIM (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Întreţinerea şi repararea autovehiculelor. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), ROVALEX-COM SRL a raportat o cifră de afaceri de 6.015.879 lei și un profit net de 1.014.702 lei, având 10 angajați. Scorul de bonitate estimat este 40/100 (clasa BBB).
+373 78 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2046, CHIŞINĂU, VADUL LUI VODĂ, str. ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÎNT, 17, ap.(of.) 1
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4724 — Comerţ cu amănuntul al pîinii, produselor de patiserie şi produselor zaharoase, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
6.0 M MDL
13.4% vs 2024Profit net 2025
1.0 M MDL
197% vs 2024Total Active
4.3 M MDL
10 salariațiCapital Propriu
3.2 M MDL
ROE 31.4%Scor Bonitate
40/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 2.9 M | 2.7 M | 2.4 M | 2.6 M | 2.5 M | 2.5 M | 4.2 M |
| Active circulante | 414 K | 1.3 M | 679 K | 403 K | 20 K | 67 K | 109 K |
| Total Activ | 3.3 M | 3.9 M | 3.1 M | 3.0 M | 2.5 M | 2.6 M | 4.3 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 613 K | 779 K | 970 K | 1.2 M | 1.9 M | 2.2 M | 3.2 M |
| Datorii termen lung | 2.1 M | 1.7 M | 1.7 M | 1.7 M | — | — | — |
| Datorii curente | 602 K | 1.4 M | 386 K | 102 K | 676 K | 396 K | 1.1 M |
| Total Datorii | 2.7 M | 3.1 M | 2.1 M | 1.8 M | 676 K | 396 K | 1.1 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 3.2 M | 1.7 M | 3.5 M | 3.0 M | 5.9 M | 5.3 M | 6.0 M |
| Costul vânzărilor | 2.4 M | 1.1 M | 2.3 M | 2.0 M | 3.5 M | 3.7 M | 3.2 M |
| Profit brut | 780 K | 594 K | 1.2 M | 1.0 M | 2.4 M | 1.6 M | 2.8 M |
| Rezultat operațional | 205 K | 186 K | 227 K | 66 K | 821 K | 401 K | 1.1 M |
| Profit net | 194 K | 166 K | 191 K | 180 K | 723 K | 342 K | 1.0 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.69 | 0.89 | 1.76 | 3.93 | 0.03 | 0.17 | 0.10 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.37 | 0.05 | 0.01 | 0.22 | 0.01 | 0.07 | 0.09 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.35 | 0.01 | 0.01 | 0.01 | 0.01 | 0.03 | 0.09 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 81.5% | 80.1% | 68.5% | 61.3% | 26.5% | 15.2% | 25.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.19 | 0.20 | 0.32 | 0.39 | 0.74 | 0.85 | 0.75 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 24.2% | 34.2% | 35.2% | 33.5% | 40.6% | 30.7% | 47.1% |
| Marjă netă % | 6.0% | 9.6% | 5.4% | 5.9% | 12.3% | 6.4% | 16.9% |
| ROA % | 5.9% | 4.2% | 6.2% | 6.0% | 28.4% | 13.1% | 23.5% |
| ROE % | 31.7% | 21.3% | 19.7% | 15.6% | 38.6% | 15.4% | 31.4% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 12.68 | 0.97 | 3.39 | 5.33 | 238.63 | 95.55 | 324.10 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 29 | 376 | 108 | 68 | 2 | 4 | 1 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 375.95 | 29.86 | — | 142.64 | — | 328.68 | — |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată ROVALEX-COM pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 13.4% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 16.9% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 0.10 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate BBB (40 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
ROVALEX-COM SRL a participat la 3 proceduri de achiziții publice, dintre care 3 prin atribuire directă. A câștigat 3 proceduri, în valoare totală de 263 167 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.