indice logo
Login

EUROSTIL CONSTRUCT SRL

IDNO: 1010600001209

Activ
Contribuabil mare 2023–2024 Contribuabil mare 2025–2026
MD-2021, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Mitropolit Gurie Grosu, 17 Înființat: 25.01.2010

EUROSTIL CONSTRUCT SRL – profil companie

EUROSTIL CONSTRUCT SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 25.01.2010, cu sediul în CHIȘINĂU CENTRU. Compania este identificată prin codul IDNO 1010600001209 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ȘCERBINA ANGELA. Capitalul social este deținut de SISTEROV ALEXANDRU (50,00%), ȘCERBINA ANGELA (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţul cu ridicata pe bază de tarife sau contracte. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), EUROSTIL CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 141.829.597 lei și un profit net de 11.761.618 lei, având 135 angajați. Scorul de bonitate estimat este 56/100 (clasa A).

Date Generale

IDNO: 1010600001209
Cod CUIIO 40667263
Activitate (CAEN) F4120
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2010-01-25
Adresă: MD-2021, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Mitropolit Gurie Grosu, 17

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

+373 60 ●●● ●●●

com●●●●●●@●●●●●●●●●●●●●●●●●.md

inf●●@●●●●●●●●●●●●●●●●●.md

sce●●●●●@●●●●●●●●●●●●●●●●●.md

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Activități

Activități Licențiate (7)

Locație pe Hartă

Hartă bazată pe adresa: MD-2021, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Mitropolit Gurie Grosu, 17

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: F4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 FIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ EXFACTOR-GRUP S.R.L. 1 934 804 975 MDL
  2. #2 S. C. INAMSTRO S.R.L. 1 375 587 085 MDL
  3. #3 VICOLIV GRUP SRL 530 901 462 MDL
  4. #4 HORUS SRL 412 287 117 MDL
  5. #5 A-CASA SRL 335 489 270 MDL
  6. #6 PEAK DEVELOPMENT SRL 316 052 040 MDL
  7. #7 STROY CAPITAL INVEST SRL 248 665 768 MDL
  8. #8 BAS INVEST SRL 236 412 215 MDL
  9. #9 PAMIR CONSTRUCT SRL 227 949 756 MDL
  10. #10 ECOVZOR CONSTRUCT IMOBIL SRL 189 758 732 MDL

Poziția companiei: #18 din 1 232.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

141.8 M MDL

23.1% vs 2024

Profit net 2025

11.8 M MDL

63.8% vs 2024

Total Active

259.1 M MDL

135 salariați

Capital Propriu

231.2 M MDL

ROE 5.1%

Scor Bonitate

56/100

A · Risc moderat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 42.3 M 40.1 M 48.3 M 69.0 M 120.1 M 124.9 M 157.4 M
Active circulante 63.9 M 75.7 M 197.0 M 181.0 M 156.6 M 136.2 M 101.7 M
Total Activ 106.2 M 115.9 M 245.2 M 250.0 M 276.7 M 261.1 M 259.1 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 82.1 M 93.0 M 109.1 M 183.1 M 202.8 M 221.9 M 231.2 M
Datorii termen lung 12.0 M 105.2 M 1.2 M 17.2 M 6.2 M
Datorii curente 24.1 M 10.8 M 31.0 M 65.7 M 56.7 M 39.2 M 21.7 M
Total Datorii 24.1 M 22.8 M 136.2 M 66.9 M 73.9 M 39.2 M 27.9 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 72.5 M 105.2 M 167.8 M 304.1 M 221.8 M 184.4 M 141.8 M
Costul vânzărilor 56.4 M 76.1 M 130.8 M 201.2 M 174.2 M 142.1 M 119.5 M
Profit brut 16.1 M 29.1 M 37.0 M 102.9 M 47.6 M 42.3 M 22.3 M
Rezultat operațional 12.3 M 24.1 M 27.8 M 95.0 M 39.0 M 34.2 M 10.9 M
Profit net 10.7 M 21.6 M 23.3 M 84.6 M 32.8 M 32.5 M 11.8 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 2.65 7.03 6.36 2.75 2.76 3.48 4.70
Lichiditate rapidă > 1.0 1.19 2.66 3.30 2.05 2.16 2.80 2.64
Lichiditate imediată > 0.3 0.43 0.78 1.30 0.70 0.99 1.17 0.20
Rata datoriilor % < 50% 22.7% 19.7% 55.5% 26.8% 26.7% 15.0% 10.7%
Autonomie financiară > 0.5 0.77 0.80 0.45 0.73 0.73 0.85 0.89

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 22.2% 27.7% 22.0% 33.8% 21.5% 22.9% 15.7%
Marjă netă % 14.8% 20.5% 13.9% 27.8% 14.8% 17.6% 8.3%
ROA % 10.1% 18.6% 9.5% 33.9% 11.9% 12.5% 4.5%
ROE % 13.1% 23.2% 21.3% 46.2% 16.2% 14.7% 5.1%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 1.60 1.62 1.38 4.34 5.14 5.33 2.68
Durata stocajului (zile) < 60 228 225 264 84 71 68 136
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 3.97 5.17 2.71 3.44 3.32 2.89 2.68
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
A · 56 / 100 · Bonitate bună
25/25
Lichiditate
4.70
22/25
Solvabilitate
89.3%
8/25
Profitabilitate
8.3%
1/25
Rentabilitate
5.1%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "EUROSTIL CONSTRUCT" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri a scăzut cu 23.1% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.

Marja netă de 8.3% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 4.70 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate A (56 puncte) indică o situație financiară bună, cu risc moderat.

Recomandări:

  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 5.1%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

57
Participări
10
Câștigate
402 660 369 MDL
Valoare câștigată
07.05.2026
Ultima activitate

EUROSTIL CONSTRUCT SRL a participat la 57 proceduri de achiziții publice, dintre care 57 prin licitație competitivă. A câștigat 10 proceduri, în valoare totală de 402 660 369 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.