indice logo
Login

HORUS SRL

Activ IDNO: 1002600011498
MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, M. Sadoveanu, 4/10 Înființat: 17.05.2016

HORUS SRL – profil companie

HORUS SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 17.05.2016, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1002600011498 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de BALAN VALENTIN. Capitalul social este deținut de PROMINVEST DEVELOPMENT LTD (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Repararea maşinilor. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), HORUS SRL a raportat o cifră de afaceri de 412.287.117 lei și un profit net de 12.549.045 lei, având 214 angajați. Scorul de bonitate estimat este 33/100 (clasa BB).

Date Generale

IDNO: 1002600011498
Cod CUIIO 37087852
Activitate (CAEN) F4120
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2016-05-17
Adresă: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, M. Sadoveanu, 4/10

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 68 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

mar●●●●●●@●●●●●.md

sal●●@●●●●●.md

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Activități

Activități Nelicențiate (24)

Locație pe Hartă

Hartă bazată pe adresa: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, M. Sadoveanu, 4/10

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: F4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 FIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ EXFACTOR-GRUP S.R.L. 1 934 804 975 MDL
  2. #2 S. C. INAMSTRO S.R.L. 1 375 587 085 MDL
  3. #3 VICOLIV GRUP SRL 530 901 462 MDL
  4. #4 HORUS SRL 412 287 117 MDL
  5. #5 A-CASA SRL 335 489 270 MDL
  6. #6 PEAK DEVELOPMENT SRL 316 052 040 MDL
  7. #7 STROY CAPITAL INVEST SRL 248 665 768 MDL
  8. #8 BAS INVEST SRL 236 412 215 MDL
  9. #9 PAMIR CONSTRUCT SRL 227 949 756 MDL
  10. #10 ECOVZOR CONSTRUCT IMOBIL SRL 189 758 732 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

412.3 M MDL

30.4% vs 2024

Profit net 2025

12.5 M MDL

9% vs 2024

Total Active

1167.6 M MDL

214 salariați

Capital Propriu

191.9 M MDL

ROE 6.5%

Scor Bonitate

33/100

BB · Risc ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 77.4 M 90.4 M 177.1 M 92.5 M 260.9 M 208.6 M 231.0 M
Active circulante 251.4 M 269.2 M 256.7 M 472.3 M 419.8 M 727.6 M 936.6 M
Total Activ 328.7 M 359.7 M 433.8 M 564.9 M 680.7 M 936.1 M 1167.6 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 94.9 M 104.6 M 129.6 M 135.0 M 149.5 M 180.4 M 191.9 M
Datorii termen lung 132.1 M 167.1 M 211.1 M 282.9 M 409.6 M 644.4 M 855.0 M
Datorii curente 101.7 M 87.9 M 93.1 M 146.9 M 121.6 M 111.4 M 120.6 M
Total Datorii 233.9 M 255.0 M 304.2 M 429.8 M 531.2 M 755.8 M 975.6 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 152.1 M 259.5 M 276.0 M 228.6 M 204.8 M 316.2 M 412.3 M
Costul vânzărilor 128.9 M 225.4 M 242.8 M 195.0 M 163.5 M 276.6 M 353.8 M
Profit brut 23.2 M 34.1 M 33.2 M 33.6 M 41.2 M 39.5 M 58.5 M
Rezultat operațional 2.9 M 19.6 M 16.8 M 12.9 M 19.0 M 8.2 M 15.3 M
Profit net 4.4 M 9.8 M 10.4 M 5.5 M 12.2 M 11.5 M 12.5 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 2.47 3.06 2.76 3.22 3.45 6.53 7.76
Lichiditate rapidă > 1.0 0.62 0.95 1.28 0.75 1.00 1.10 1.30
Lichiditate imediată > 0.3 0.05 0.35 0.01 0.02 0.24 0.27 0.06
Rata datoriilor % < 50% 71.1% 70.9% 70.1% 76.1% 78.0% 80.7% 83.6%
Autonomie financiară > 0.5 0.29 0.29 0.30 0.24 0.22 0.19 0.16

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 15.2% 13.1% 12.0% 14.7% 20.1% 12.5% 14.2%
Marjă netă % 2.9% 3.8% 3.8% 2.4% 6.0% 3.6% 3.0%
ROA % 1.3% 2.7% 2.4% 1.0% 1.8% 1.2% 1.1%
ROE % 4.6% 9.3% 8.0% 4.0% 8.2% 6.4% 6.5%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 0.69 1.22 1.77 0.54 0.55 0.46 0.45
Durata stocajului (zile) < 60 529 299 206 676 664 793 811
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 2.64 4.93 2.32 2.13 2.23 3.44 2.76
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BB · 33 / 100 · Bonitate slabă
25/25
Lichiditate
7.76
4/25
Solvabilitate
16.4%
3/25
Profitabilitate
3.0%
1/25
Rentabilitate
6.5%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "HORUS" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 30.4% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 3% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 7.76 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BB (33 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 83.6%) prin consolidarea capitalului propriu.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 6.5%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

163
Participări
24
Câștigate
86 521 443 MDL
Valoare câștigată
16.06.2026
Ultima activitate

HORUS SRL a participat la 163 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin atribuire directă și 162 prin licitație competitivă. A câștigat 24 proceduri, în valoare totală de 86 521 443 MDL.

Compania apare și ca autoritate contractantă în 5 proceduri (nu sunt incluse mai sus).

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.