Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciFIRMA SINTEZA-OS S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 22.11.1994, cu sediul în CHIȘINĂU CENTRU. Compania este identificată prin codul IDNO 1003600168621 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de VOLOSATÎI SILVIA. Capitalul social este deținut de VOLOSATÎI SILVIA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de materiale izolante moi pentru acoperiş şi materiale hidroizolante. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), FIRMA SINTEZA-OS S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 9.485 lei și un rezultat net negativ de 47.414 lei.
Nu sunt disponibile date de contact.
Hartă bazată pe adresa: MD-2001, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Alessandro Bernardazzi, 38, ap.(of.) 25
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: F4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #853 din 1 238.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
9 K MDL
Profit net 2025
-47 K MDL
726.5% vs 2024Total Active
25 K MDL
Capital Propriu
-58 K MDL
Scor Bonitate
0/100
B · Risc f. ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | — | — | — | — | — | — | — |
| Active circulante | 455 K | 286 K | 217 K | 172 K | 93 K | 80 K | 25 K |
| Total Activ | 455 K | 286 K | 217 K | 172 K | 93 K | 80 K | 25 K |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 354 K | 183 K | 114 K | -14 K | -5 K | -10 K | -58 K |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 102 K | 104 K | 102 K | 186 K | 97 K | 90 K | 83 K |
| Total Datorii | 102 K | 104 K | 102 K | 186 K | 97 K | 90 K | 83 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 877 K | 134 K | 89 K | 348 K | 133 K | — | 9 K |
| Costul vânzărilor | 633 K | 126 K | 63 K | 80 K | 23 K | — | — |
| Profit brut | 244 K | 7 K | 27 K | 267 K | 110 K | — | — |
| Rezultat operațional | 104 K | -84 K | -15 K | 112 K | 110 K | -6 K | -47 K |
| Profit net | 92 K | -84 K | -15 K | 99 K | 110 K | -6 K | -47 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 4.49 | 2.76 | 2.12 | 0.93 | 0.95 | 0.89 | 0.30 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 4.07 | 2.33 | 1.68 | 0.65 | 0.50 | 0.40 | — |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 3.27 | 1.83 | 1.18 | 0.56 | 0.50 | 0.40 | 0.30 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 22.3% | 36.2% | 47.2% | 108.0% | 104.9% | 112.8% | 328.5% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.78 | 0.64 | 0.53 | -0.08 | -0.05 | -0.13 | -2.29 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 27.8% | 5.5% | 29.9% | 76.9% | 82.7% | — | — |
| Marjă netă % | 10.5% | -63.0% | -16.4% | 28.4% | 82.7% | — | -499.9% |
| ROA % | 20.1% | -29.4% | -6.8% | 57.3% | 118.8% | -7.2% | -187.9% |
| ROE % | 25.9% | -46.1% | -12.8% | — | — | — | — |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 14.86 | 2.82 | 1.40 | 1.54 | 0.52 | — | — |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 25 | 129 | 261 | 237 | 702 | — | — |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 10.81 | 2.57 | 1.74 | 22.52 | 249.76 | — | 225.83 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei FIRMA "SINTEZA-OS" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Compania înregistrează pierdere netă (-499.9%), situație care necesită măsuri corective urgente.
Lichiditatea curentă de 0.30 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate B (0 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.