indice logo
Login

S. C. MULTICONSTRUCT GRUP S.R.L.

Activ IDNO: 1005600042994
MD-2023, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Meșterul Manole, 5 Înființat: 30.09.2005

S. C. MULTICONSTRUCT GRUP S.R.L. – profil companie

S. C. MULTICONSTRUCT GRUP S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 30.09.2005, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1005600042994 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de FOCA VALERIU. Capitalul social este deținut de FOCA ADRIAN (50,00%), FOCA VALERIU (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea elementelor din beton, ipsos şi ciment. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), S. C. MULTICONSTRUCT GRUP S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 1.582.895 lei și un rezultat net negativ de 231.543 lei, având 10 angajați. Scorul de bonitate estimat este 40/100 (clasa BBB).

Date Generale

IDNO: 1005600042994
Cod CUIIO 40240263
Activitate (CAEN) F4120
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2005-09-30
Adresă: MD-2023, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Meșterul Manole, 5
Cod ATU: 140

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

val●●●●●@●●●●●.com

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: F4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 FIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ EXFACTOR-GRUP S.R.L. 1 934 804 975 MDL
  2. #2 S. C. INAMSTRO S.R.L. 1 375 587 085 MDL
  3. #3 VICOLIV GRUP SRL 530 901 462 MDL
  4. #4 HORUS SRL 412 287 117 MDL
  5. #5 A-CASA SRL 335 489 270 MDL
  6. #6 PEAK DEVELOPMENT SRL 316 052 040 MDL
  7. #7 STROY CAPITAL INVEST SRL 248 665 768 MDL
  8. #8 BAS INVEST SRL 236 412 215 MDL
  9. #9 PAMIR CONSTRUCT SRL 227 949 756 MDL
  10. #10 ECOVZOR CONSTRUCT IMOBIL SRL 189 758 732 MDL

Poziția companiei: #466 din 1 238.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

1.6 M MDL

51.9% vs 2024

Profit net 2025

-232 K MDL

136.8% vs 2024

Total Active

1.6 M MDL

10 salariați

Capital Propriu

1.0 M MDL

ROE -22.9%

Scor Bonitate

40/100

BBB · Risc mediu
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 247 K 236 K 229 K 226 K 236 K 236 K 236 K
Active circulante 4.8 M 2.4 M 2.0 M 1.5 M 1.2 M 1.8 M 1.3 M
Total Activ 5.0 M 2.6 M 2.2 M 1.7 M 1.5 M 2.0 M 1.6 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 1.0 M 538 K 682 K 972 K 618 K 1.2 M 1.0 M
Datorii termen lung — — — — — — —
Datorii curente 4.0 M 2.1 M 1.6 M 749 K 856 K 742 K 563 K
Total Datorii 4.0 M 2.1 M 1.6 M 749 K 856 K 742 K 563 K

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 16.1 M 12.6 M 2.3 M 2.4 M 1.8 M 3.3 M 1.6 M
Costul vânzărilor 13.7 M 11.8 M 1.8 M 1.8 M 1.6 M 1.7 M 1.3 M
Profit brut 2.4 M 824 K 554 K 640 K 182 K 1.6 M 239 K
Rezultat operațional 1.6 M -478 K 144 K 297 K -354 K 694 K -232 K
Profit net 1.5 M -478 K 144 K 290 K -354 K 629 K -232 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.19 1.14 1.29 2.00 1.45 2.36 2.38
Lichiditate rapidă > 1.0 0.90 0.51 0.80 1.01 0.70 1.48 1.08
Lichiditate imediată > 0.3 0.43 0.00 0.12 0.13 0.18 1.20 0.63
Rata datoriilor % < 50% 79.8% 79.5% 69.5% 43.5% 58.1% 37.3% 35.8%
Autonomie financiară > 0.5 0.20 0.21 0.31 0.57 0.42 0.63 0.64

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 14.7% 6.6% 23.8% 26.7% 10.1% 47.7% 15.1%
Marjă netă % 9.4% -3.8% 6.2% 12.1% -19.6% 19.1% -14.6%
ROA % 30.2% -18.2% 6.4% 16.9% -24.0% 31.6% -14.7%
ROE % 149.5% -88.9% 21.1% 29.9% -57.3% 50.4% -22.9%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 11.82 8.83 2.31 2.38 2.52 2.64 1.84
Durata stocajului (zile) < 60 31 41 158 153 145 138 198
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 8.43 11.91 2.20 3.64 4.05 15.89 6.34
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BBB · 40 / 100 · Bonitate satisfăcătoare
24/25
Lichiditate
2.38
16/25
Solvabilitate
64.2%
0/25
Profitabilitate
-14.6%
0/25
Rentabilitate
-22.9%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea Comercială "MULTICONSTRUCT GRUP" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri a scăzut cu 51.9% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.

Compania înregistrează pierdere netă (-14.6%), situație care necesită măsuri corective urgente.

Lichiditatea curentă de 2.38 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BBB (40 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: -22.9%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

95
Participări
21
Câștigate
23 140 600 MDL
Valoare câștigată
14.05.2026
Ultima activitate

S. C. MULTICONSTRUCT GRUP S.R.L. a participat la 95 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin atribuire directă și 94 prin licitație competitivă. A câștigat 21 proceduri, în valoare totală de 23 140 600 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.