indice logo
Login

5AQ INVEST SRL

Activ IDNO: 1008600004663
MD-2072, CHIȘINĂU BOTANICA, mun. Chișinău, Grenoble, 257, ap.(of.) 12A Înființat: 06.02.2008

5AQ INVEST SRL – profil companie

5AQ INVEST SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 06.02.2008, cu sediul în CHIȘINĂU BOTANICA. Compania este identificată prin codul IDNO 1008600004663 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CEBOTARENCO IGOR. Capitalul social este deținut de CEBOTARENCO IGOR (30,00%), S.C. "CONESTIM" S.R.L. (70,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Transporturi rutiere de mărfuri. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), 5AQ INVEST SRL a raportat o cifră de afaceri de 50.185.956 lei și un profit net de 651.550 lei, având 18 angajați. Scorul de bonitate estimat este 16/100 (clasa B).

Date Generale

IDNO: 1008600004663
Cod CUIIO 40483824
Activitate (CAEN) F4120
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2008-02-06
Adresă: MD-2072, CHIȘINĂU BOTANICA, mun. Chișinău, Grenoble, 257, ap.(of.) 12A
Cod ATU: 110

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 68 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

+373 68 ●●● ●●●

inv●●●@●●●.md

off●●●@●●●.md

i.c●●●●●●●●●●@●●●.md

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: F4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 FIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ EXFACTOR-GRUP S.R.L. 1 934 804 975 MDL
  2. #2 S. C. INAMSTRO S.R.L. 1 375 587 085 MDL
  3. #3 VICOLIV GRUP SRL 530 901 462 MDL
  4. #4 HORUS SRL 412 287 117 MDL
  5. #5 A-CASA SRL 335 489 270 MDL
  6. #6 PEAK DEVELOPMENT SRL 316 052 040 MDL
  7. #7 STROY CAPITAL INVEST SRL 248 665 768 MDL
  8. #8 BAS INVEST SRL 236 412 215 MDL
  9. #9 PAMIR CONSTRUCT SRL 227 949 756 MDL
  10. #10 ECOVZOR CONSTRUCT IMOBIL SRL 189 758 732 MDL

Poziția companiei: #60 din 1 238.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

50.2 M MDL

427.1% vs 2024

Profit net 2025

652 K MDL

273.6% vs 2024

Total Active

77.7 M MDL

18 salariați

Capital Propriu

8.7 M MDL

ROE 7.4%

Scor Bonitate

16/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 2.2 M 2.0 M 2.6 M 2.4 M 1.6 M 1.5 M 1.1 M
Active circulante 9.3 M 11.3 M 14.3 M 35.6 M 55.4 M 63.7 M 76.6 M
Total Activ 11.5 M 13.3 M 16.9 M 38.0 M 57.0 M 65.2 M 77.7 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 4.9 M 6.4 M 6.6 M 7.8 M 9.0 M 8.6 M 8.7 M
Datorii termen lung — 207 K 3.2 M 19.8 M 7 K 153 K 106 K
Datorii curente 6.5 M 6.7 M 7.0 M 10.3 M 48.0 M 56.5 M 68.5 M
Total Datorii 6.5 M 6.9 M 10.3 M 30.1 M 48.0 M 56.7 M 68.6 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 29.8 M 26.9 M 23.4 M 22.3 M 27.7 M 9.5 M 50.2 M
Costul vânzărilor 27.1 M 23.2 M 21.4 M 18.8 M 24.7 M 6.5 M 45.4 M
Profit brut 2.7 M 3.7 M 2.0 M 3.5 M 3.0 M 3.0 M 4.7 M
Rezultat operațional 1.5 M 1.9 M 253 K 1.4 M 1.3 M 11 K 746 K
Profit net 1.5 M 1.6 M 216 K 1.2 M 1.1 M 174 K 652 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.42 1.67 2.03 3.45 1.15 1.13 1.12
Lichiditate rapidă > 1.0 1.34 1.55 0.90 0.63 0.12 0.12 0.25
Lichiditate imediată > 0.3 0.48 1.08 0.06 0.11 0.04 0.00 0.18
Rata datoriilor % < 50% 56.9% 52.2% 60.9% 79.4% 84.3% 86.8% 88.2%
Autonomie financiară > 0.5 0.43 0.48 0.39 0.21 0.16 0.13 0.11

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 9.2% 13.9% 8.5% 15.6% 10.8% 32.0% 9.5%
Marjă netă % 4.9% 6.0% 0.9% 5.6% 4.1% 1.8% 1.3%
ROA % 12.8% 12.1% 1.3% 3.3% 2.0% 0.3% 0.8%
ROE % 29.7% 25.3% 3.3% 15.9% 12.7% 2.0% 7.4%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 51.90 28.75 2.71 0.65 0.50 0.11 0.76
Durata stocajului (zile) < 60 7 13 135 562 730 3318 480
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 5.42 8.62 4.01 4.18 6.81 1.50 12.76
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 16 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
11/25
Lichiditate
1.12
3/25
Solvabilitate
11.2%
1/25
Profitabilitate
1.3%
1/25
Rentabilitate
7.4%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "5AQ INVEST" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 427.1% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 1.3% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.

Lichiditatea curentă de 1.12 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.

Scorul de bonitate B (16 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 88.2%) prin consolidarea capitalului propriu.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 7.4%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

599
Participări
69
Câștigate
219 119 226 MDL
Valoare câștigată
04.06.2026
Ultima activitate

5AQ INVEST SRL a participat la 599 proceduri de achiziții publice, dintre care 6 prin atribuire directă și 593 prin licitație competitivă. A câștigat 69 proceduri, în valoare totală de 219 119 226 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.