IDNO: 1003603005839
ActivCONSTRUCTORUL-SUD SA este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate pe acţiuni de tip deschis” la data de 25.05.1995, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1003603005839 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ȘABANEVICI SERGIU. Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de construcţii metalice şi părţi componente ale structurilor metalice. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), CONSTRUCTORUL-SUD SA a raportat o cifră de afaceri de 200.592 lei și un profit net de 878 lei, având 5 angajați. Scorul de bonitate estimat este 23/100 (clasa B).
+373 29 ●●● ●●●
+373 67 ●●● ●●●
con●●●●●●●●●●●●●@●●●●●.com
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3901, CAHUL, mun. Cahul, Tîrgul Vechi, 58
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: F4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #734 din 1 238.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
201 K MDL
9.9% vs 2024Profit net 2025
878 MDL
171% vs 2024Total Active
958 K MDL
5 salariațiCapital Propriu
741 K MDL
ROE 0.1%Scor Bonitate
23/100
B · Risc f. ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 234 K | 226 K | 224 K | 223 K | 869 K | 869 K | 869 K |
| Active circulante | 226 K | 257 K | 144 K | 96 K | 90 K | 86 K | 89 K |
| Total Activ | 460 K | 483 K | 369 K | 319 K | 959 K | 955 K | 958 K |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 177 K | 198 K | 157 K | 102 K | 740 K | 741 K | 741 K |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 283 K | 286 K | 212 K | 216 K | 219 K | 215 K | 216 K |
| Total Datorii | 283 K | 286 K | 212 K | 216 K | 219 K | 215 K | 216 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 1.2 M | 830 K | 480 K | 141 K | 154 K | 182 K | 201 K |
| Costul vânzărilor | 810 K | 440 K | 254 K | 110 K | 105 K | 95 K | 105 K |
| Profit brut | 434 K | 391 K | 226 K | 31 K | 49 K | 87 K | 96 K |
| Rezultat operațional | 1 K | 6 K | -51 K | -54 K | -25 K | 384 | 1 K |
| Profit net | 1 K | 20 K | -41 K | -54 K | -8 K | 324 | 878 |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.80 | 0.90 | 0.68 | 0.44 | 0.41 | 0.40 | 0.41 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.60 | 0.73 | 0.42 | 0.19 | 0.19 | 0.22 | 0.23 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.31 | 0.35 | 0.20 | 0.01 | 0.02 | 0.04 | 0.04 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 61.5% | 59.1% | 57.5% | 67.9% | 22.8% | 22.5% | 22.6% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.39 | 0.41 | 0.43 | 0.32 | 0.77 | 0.78 | 0.77 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 34.9% | 47.0% | 47.1% | 21.8% | 31.9% | 47.8% | 47.7% |
| Marjă netă % | 0.1% | 2.4% | -8.5% | -38.5% | -5.1% | 0.2% | 0.4% |
| ROA % | 0.3% | 4.1% | -11.1% | -17.0% | -0.8% | 0.0% | 0.1% |
| ROE % | 0.7% | 9.9% | -26.2% | -53.1% | -1.1% | 0.0% | 0.1% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 14.12 | 9.16 | 4.58 | 2.01 | 2.14 | 2.37 | 2.67 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 26 | 40 | 80 | 182 | 171 | 154 | 137 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 15.06 | 7.69 | 10.57 | 3.70 | 4.17 | 4.95 | 4.92 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea pe Acțiuni "CONSTRUCTORUL-SUD" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 9.9% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 0.4% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 0.41 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate B (23 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
CONSTRUCTORUL-SUD SA a participat la 34 proceduri de achiziții publice, dintre care 34 prin licitație competitivă. A câștigat 7 proceduri, în valoare totală de 1 404 065 MDL.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...