Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciS. C. ECOSEM GRUP S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 19.08.2003, cu sediul în Anenii Noi. Compania este identificată prin codul IDNO 1003600086844 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de BALAN VLADIMIR. Capitalul social este deținut de RUCAN MINODORA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de elemente de dulgherie şi tîmplărie pentru construcţii. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), S. C. ECOSEM GRUP S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 441.773 lei și un rezultat net negativ de 424.649 lei, având 5 angajați. Scorul de bonitate estimat este 25/100 (clasa BB).
+373 69 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-6526, rl. Anenii Noi, s. Mereni
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: F4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #644 din 1 238.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
442 K MDL
53% vs 2024Profit net 2025
-425 K MDL
102.5% vs 2024Total Active
226.4 M MDL
5 salariațiCapital Propriu
-2.6 M MDL
Scor Bonitate
25/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 22.8 M | 21.6 M | 19.0 M | 17.6 M | 7.8 M | 3.6 M | 18.8 M |
| Active circulante | 250.4 M | 191.2 M | 202.8 M | 202.5 M | 205.5 M | 223.0 M | 207.6 M |
| Total Activ | 273.3 M | 212.8 M | 221.8 M | 220.1 M | 213.2 M | 226.6 M | 226.4 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | -1.9 M | -14.1 M | -17.8 M | -17.0 M | -19.3 M | -1.9 M | -2.6 M |
| Datorii termen lung | 250.9 M | 202.0 M | 215.6 M | 212.3 M | 205.0 M | 201.4 M | 198.4 M |
| Datorii curente | 24.2 M | 25.0 M | 24.0 M | 24.8 M | 27.5 M | 27.1 M | 30.5 M |
| Total Datorii | 275.1 M | 227.0 M | 239.6 M | 237.1 M | 232.5 M | 228.5 M | 228.9 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 868 K | 44.9 M | 2.2 M | 4.9 M | 270 K | 940 K | 442 K |
| Costul vânzărilor | 236 K | 26.9 M | 1.8 M | 3.4 M | 178 K | 547 K | 122 K |
| Profit brut | 632 K | 18.0 M | 427 K | 1.5 M | 92 K | 393 K | 320 K |
| Rezultat operațional | -2.9 M | 12.6 M | -4.7 M | -1.9 M | -2.4 M | -3.0 M | -1.3 M |
| Profit net | 2.1 M | 12.6 M | -5.1 M | -1.9 M | -2.4 M | 17.3 M | -425 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 10.35 | 7.66 | 8.46 | 8.16 | 7.48 | 8.24 | 6.81 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.53 | 0.71 | 0.85 | 0.70 | 0.94 | 1.49 | 0.77 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.01 | 0.08 | 0.08 | 0.05 | 0.03 | 0.01 | 0.00 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 100.7% | 106.6% | 108.0% | 107.7% | 109.0% | 100.8% | 101.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | -0.01 | -0.07 | -0.08 | -0.08 | -0.09 | -0.01 | -0.01 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 72.8% | 40.1% | 19.5% | 31.1% | 34.0% | 41.8% | 72.5% |
| Marjă netă % | 236.5% | 28.0% | -234.2% | -37.8% | -879.9% | 1840.6% | -96.1% |
| ROA % | 0.8% | 5.9% | -2.3% | -0.8% | -1.1% | 7.6% | -0.2% |
| ROE % | — | — | — | — | — | — | — |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.00 | 0.16 | 0.01 | 0.02 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | — | 2281 | 32767 | 18250 | — | — | — |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 0.07 | 2.86 | 0.12 | 0.30 | 0.01 | 0.02 | 0.02 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea Comercială "ECOSEM GRUP" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 53% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Compania înregistrează pierdere netă (-96.1%), situație care necesită măsuri corective urgente.
Lichiditatea curentă de 6.81 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BB (25 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.