Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciBIGARO INVEST SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 30.10.2015, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1015600036408 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CALOV ARTIOM. Capitalul social este deținut de "COLVELS" S.R.L. (50,00%), BIVOL ALEXANDRU (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea pîinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), BIGARO INVEST SRL a raportat o cifră de afaceri de 42.195.258 lei și un profit net de 11.271.818 lei, având 19 angajați. Scorul de bonitate estimat este 61/100 (clasa A).
+373 79 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2005, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Renașterii Naționale bd., 14, ap.(of.) 66
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: I5630 — Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
42.2 M MDL
41.5% vs 2024Profit net 2025
11.3 M MDL
37% vs 2024Total Active
11.5 M MDL
19 salariațiCapital Propriu
3 K MDL
ROE 375727.3%Scor Bonitate
61/100
A · Risc moderatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | — | — | 103 K | 244 K | 1.1 M | 2.0 M | 853 K |
| Active circulante | 475 K | 504 K | 1.1 M | 3.6 M | 6.7 M | 8.1 M | 10.6 M |
| Total Activ | 475 K | 504 K | 1.2 M | 3.9 M | 7.9 M | 10.1 M | 11.5 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 292 K | 378 K | 931 K | 2.7 M | 5.2 M | 5.3 M | 3 K |
| Datorii termen lung | — | — | 133 K | 617 K | 1.5 M | 1.1 M | 1.5 M |
| Datorii curente | 183 K | 126 K | 162 K | 531 K | 1.1 M | 3.8 M | 10.0 M |
| Total Datorii | 183 K | 126 K | 295 K | 1.1 M | 2.7 M | 4.9 M | 11.5 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 2.1 M | 1.7 M | 3.0 M | 6.8 M | 13.1 M | 29.8 M | 42.2 M |
| Costul vânzărilor | 1.6 M | 1.2 M | 1.8 M | 3.6 M | 7.1 M | 17.9 M | 25.4 M |
| Profit brut | 577 K | 487 K | 1.1 M | 3.2 M | 5.9 M | 11.9 M | 16.8 M |
| Rezultat operațional | 385 K | 99 K | 631 K | 2.1 M | 4.3 M | 9.6 M | 13.3 M |
| Profit net | 339 K | 86 K | 553 K | 1.8 M | 3.7 M | 8.2 M | 11.3 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 2.59 | 3.99 | 6.95 | 6.83 | 5.99 | 2.15 | 1.07 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 1.73 | 1.90 | 6.61 | 6.68 | 5.91 | 2.06 | 1.03 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | — | 0.02 | 0.54 | 0.50 | 4.69 | 0.01 | 0.61 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 38.5% | 25.0% | 24.1% | 29.7% | 33.9% | 48.2% | 100.0% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.62 | 0.75 | 0.76 | 0.70 | 0.66 | 0.52 | 0.00 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 27.1% | 28.4% | 38.6% | 46.9% | 45.5% | 39.9% | 39.8% |
| Marjă netă % | 15.9% | 5.0% | 18.6% | 26.3% | 28.2% | 27.6% | 26.7% |
| ROA % | 71.2% | 17.0% | 45.1% | 46.2% | 46.7% | 81.1% | 98.0% |
| ROE % | 115.9% | 22.7% | 59.4% | 65.7% | 70.7% | 156.5% | 375727.3% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 9.77 | 4.65 | 33.07 | 46.34 | 78.60 | 51.62 | 61.79 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 37 | 78 | 11 | 8 | 5 | 7 | 6 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 6.74 | 7.22 | 3.04 | 16.58 | 9.47 | 14.19 | 10.21 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "BIGARO INVEST" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 41.5% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 26.7% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 1.07 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.
Scorul de bonitate A (61 puncte) indică o situație financiară bună, cu risc moderat.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.