indice logo
Login

MELCAFE SRL

Activ IDNO: 1010600015699
MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Mircea cel Bătrân bd., 9B Înființat: 29.04.2010

MELCAFE SRL – profil companie

MELCAFE SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 29.04.2010, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1010600015699 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de LUNGU VASILE. Capitalul social este deținut de LUNGU ION (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Întreţinerea şi repararea autovehiculelor. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), MELCAFE SRL a raportat o cifră de afaceri de 45.485.668 lei și un profit net de 2.276.777 lei, având 70 angajați. Scorul de bonitate estimat este 38/100 (clasa BB).

Date Generale

IDNO: 1010600015699
Cod CUIIO 40697494
Activitate (CAEN) I5630
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2010-04-29
Adresă: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Mircea cel Bătrân bd., 9B

Contacte

Nu sunt disponibile date de contact.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: I5630 — Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 TELIUS-C.C.C. SRL 119 466 532 MDL
  2. #2 AEROFOOD SRL 100 514 798 MDL
  3. #3 OPERA MAGNA SRL 73 469 422 MDL
  4. #4 VARKA COMPANY SRL 64 213 452 MDL
  5. #5 MELLANG&COMPANI SRL 46 091 641 MDL
  6. #6 MELCAFE SRL 45 485 668 MDL
  7. #7 BIGARO INVEST SRL 42 195 258 MDL
  8. #8 M-CONSULTING SRL 40 504 097 MDL
  9. #9 LA CREMA SRL 39 796 464 MDL
  10. #10 MOVEMENT GROUP SRL 38 678 228 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

45.5 M MDL

23.9% vs 2024

Profit net 2025

2.3 M MDL

26.7% vs 2024

Total Active

29.5 M MDL

70 salariați

Capital Propriu

12.6 M MDL

ROE 18.1%

Scor Bonitate

38/100

BB · Risc ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 7.7 M 7.9 M 10.4 M 15.5 M 16.5 M 17.8 M 13.6 M
Active circulante 8.1 M 9.1 M 6.9 M 5.7 M 8.6 M 10.7 M 15.8 M
Total Activ 15.8 M 17.0 M 17.3 M 21.2 M 25.1 M 28.4 M 29.5 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 1.5 M 1.6 M 2.1 M 3.4 M 7.2 M 10.3 M 12.6 M
Datorii termen lung 4.3 M 8.7 M 10.4 M 13.2 M 10.4 M 10.4 M 8.9 M
Datorii curente 10.0 M 6.7 M 4.8 M 4.6 M 7.5 M 7.8 M 8.0 M
Total Datorii 14.2 M 15.4 M 15.2 M 17.8 M 17.9 M 18.2 M 16.9 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 37.9 M 16.0 M 22.3 M 30.4 M 30.0 M 36.7 M 45.5 M
Costul vânzărilor 23.2 M 9.0 M 14.5 M 18.1 M 16.1 M 8.3 M 16.3 M
Profit brut 14.8 M 7.0 M 7.8 M 12.3 M 13.9 M 28.4 M 29.2 M
Rezultat operațional 399 K 66 K 516 K 1.6 M 3.7 M 3.0 M 3.2 M
Profit net 399 K 66 K 516 K 1.4 M 3.7 M 3.1 M 2.3 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 0.81 1.36 1.44 1.24 1.15 1.37 1.97
Lichiditate rapidă > 1.0 0.10 0.08 0.12 0.11 0.38 0.33 0.25
Lichiditate imediată > 0.3 0.02 0.01 0.00 0.02 0.04 0.02 0.01
Rata datoriilor % < 50% 90.3% 90.7% 87.8% 83.8% 71.4% 63.8% 57.4%
Autonomie financiară > 0.5 0.10 0.09 0.12 0.16 0.29 0.36 0.43

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 38.9% 43.8% 34.8% 40.5% 46.3% 77.3% 64.2%
Marjă netă % 1.1% 0.4% 2.3% 4.6% 12.4% 8.5% 5.0%
ROA % 2.5% 0.4% 3.0% 6.6% 14.9% 10.9% 7.7%
ROE % 26.2% 4.2% 24.5% 40.7% 52.0% 30.2% 18.1%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 3.25 1.05 2.30 3.49 2.79 1.03 1.18
Durata stocajului (zile) < 60 112 348 159 105 131 354 309
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 46.61 31.74 40.69 68.03 11.81 15.19 23.61
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BB · 38 / 100 · Bonitate slabă
20/25
Lichiditate
1.97
11/25
Solvabilitate
42.6%
5/25
Profitabilitate
5.0%
2/25
Rentabilitate
18.1%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "MELCAFE" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 23.9% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 5% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 1.97 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BB (38 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).